رپورتاژ آگهی چیست؟

ما در دنیای وب روزانه با حجم زیادی از تبلیغات روبه‌رو هستیم و بسیاری اوقات این تبلیغات را مزاحم می‌دانیم و آن‌ها را نادیده می‌گیریم. حتما برای شما هم بارها پیش آمده که برای خواندن مطلبی، خرید کالا یا هر فعالیت دیگری وارد وب‌سایت یا وبلاگی شده‌اید؛ اما آن‌قدر بنرها و پاپ‌آپ‌ها ناگهان درآن صفحه ظاهر شده‌اند که پشیمان شده و صفحه را بسته‌اید. در این راستا کسب‌وکارها به شیوه‌ای جدید از تبلیغات نیاز داشتند که بدون مزاحمت و با بیش‌ترین تاثیرگذاری بتوانند کسب‌وکارشان را معرفی کنند و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند؛ این‌گونه شد که رپورتاژ آگهی ابزار مهم بسیاری از کسب‌وکارها به خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی برای بهبود وضعیت خود شد. در این مقاله به تعریف رپورتاژ آگهی، تاثیر آن بر سئوی سایت و وبلاگ شما و نکاتی مهم در رابطه با نوشتن و انتشار رپورتاژ می‌پردازیم.

رپورتاژ آگهی، یک تیر و دو نشان

رپورتاژ آگهی در واقع نوعی از تبلیغات در قالب گزارش و خبر است؛ البته نه صرفا محتوای متنی، بلکه می‌توان از متن، تصویر، ویدیو و… به صورت همزمان استفاده و محتوای چندرسانه‌ای تولید کرد. اساس رپورتاژنویسی به این صورت است که شما برای معرفی کسب‌وکار خود، معرفی محصول، خدمات و به طور کل اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطبانتان گزارشی بی‌طرف تهیه می‌کنید و آن را برای انتشار به یک رسانه می‌دهید که این رسانه می‌تواند روزنامه و مجله، تلویزیون یا سایت‌های مرتبط باشد.

نوشتن رپورتاژ آگهی را حتما به یک فرد متخصص و خبره بسپارید تا به طریقی تولید محتوا کند که مخاطبان شما به سمتی که مدنظرتان است هدایت شوند. ضمن این که مخاطبان، آن گزارش و خبر را به شکل یک محتوای مصرفی (نه فقط تبلیغاتی) ببینند و کنجکاو کسب‌وکار و خدمات شما شوند. با انتشار یه رپورتاژ آگهی جذاب در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ هم پیام خود را با هزینه‌ای معقول و به روشی موثر به مخاطبانتان می‌رسانید و هم با انتشار رپورتاژ در سایت‌های پرمخاطب و پربازدید به بهبود سئوی وب‌سایت خود کمک می‌کنید که در ادامه بیش‌تر به آن می‌پردازیم.

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

انتشار رپورتاژ آگهی مزایای زیادی دارد  که از جمله آن‌ها می‌توان به دیده شدن توسط طیف وسیعی از مخاطبان، برندسازی برای کسب‌وکارها، افزایش اعتبار برند و هزینه معقول و مناسب نسبت به بسیاری دیگر از روش‌ها اشاره کرد. اما یکی از مهم‌ترین مزایای آن گرفتن بک لینک و بهبود سئوی سایت است. رپورتاژ آگهی یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود سئوی خارجی سایت است. شما وقتی رپورتاژ خود را در یک سایت پرمخاطب و پربازدید منتشر می‌کنید و از لینک‌دهی استفاده می‌کنید، در واقع بازدیدکنندگان آن وب‌سایت را به سایت خود می‌کشانید و ترافیک سایت‌تان را افزایش می‌دهید. در ضمن متن رپورتاژ شما در نتایج گوگل رتبه خوبی خواهد داشت.

نکات مهم برای نوشتن رپورتاژ آگهی

بالاتر هم گفتیم رپورتاژ نویسی را باید به یک فرد متخصص و خبره در این کار بسپارید؛ چرا که لزوما هر محتوانویسی از عهده نوشتن رپورتاژ آگهی برنمی‌آید. نوشتن رپورتاژ هم مثل هر کار دیگری اصول و فنونی دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید رپورتاژ آگهی جذاب و موثر برای کسب‌وکار خود تولید کنید.

رپورتاژ باید طوری باشد که مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن آن بشود؛ اما از طرفی آن را محتوای مصرفی هم بداند و احساس کند که شما صادقانه متن را نوشته‌اید. هدف از انتشار رپورتاژ آگهی، علاوه بر تبلیغات، اطلاع‌رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین است؛ پس با آن‌ها صادق باشید. یک نکته بدیهی اما خیلی مهم این است که رپورتاژ شما باید منحصر‌به‌فرد باشد و کپی نباشد. استفاده از لید و تیتر جذاب، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و طولانی نشدن متن (مختصر و مفید بودن) هم از دیگر نکات مهمی است که هنگام نوشتن رپورتاژ باید به آن توجه کنید.

رپورتاژ

در نهایت این که این روزها اکثر کسب‌وکارها از رپورتاژ آگهی استفاده می‌کنند و شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید، به شرطی که یک رپورتاژ حرفه‌ای، جذاب و استاندارد تهیه و بتوانید محتوا و پیام مفیدی را به مخاطب منتقل کنید. متناسب با نیازتان بد نیست هر دو ماه یا سه ماه یک بار، یک رپورتاژ در سایت‌های معتبر منتشر کنید.