سئو به زبان ساده

شما صاحب هر کسب‌وکاری که باشید، از مشاغل کوچک خانگی گرفته تا سازمان‌های بزرگ، باید بدانید که امروزه بازاریابی اینترنتی از ملزومات هر نوع کسب‌وکاری است. روش‌های مختلفی مانند ایمیل مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین، بهینه‌سازی برای موتور جست‌وجو و… برای به‌کارگیری بازاریابی اینترنتی وجود دارد. در واقع هدف تمام این فعالیت‌ها این است که وقتی کاربر در حال جست‌وجو در اینترنت است، از طریق بازاریابی آنلاین متوجه کسب‌وکار شما شده و از بازدیدکننده به مشتری تبدیل شود. در این میان فرق استفاده از روش بهینه‌سازی سایت برای موتور جست‌وجو یا همان سئو با سایر روش‌ها این است که بازاریابی محتوایی و سئو برای کسب‌وکار شما ارزش افزوده‌ای پایدار ایجاد می‌کنند و تا مدت‌ها برای شما سودآور خواهند بود. البته این را هم بگوییم که موفقیت در سئو نیازمند زمان، صبر و تلاش بسیار است؛ اما گر صبر کنید ز غوره حلوا می‌سازید و موفقیت خود را تضمین می‌کنید.

سئو چیست؟

سئو (seo) مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو است. به طور خلاصه سئو مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها و فعالیت‌هایی است که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام می‌گیرد تا آن سایت جایگاه بهتری در نتایج جست‌وجوی گوگل کسب کرده و به این طریق بازدیدکننده بیشتری جذب آن شود. البته مساله فقط این نیست که کاربر از طریق سرچ به سایت برسد، بلکه تجربه کاربری او از جست‌‌وجو نیز اهمیت بسیاری دارد.

اهمیت سئو

اکثر کاربران در فضای اینترنت از طریق گوگل نیازهایشان را جست‌وجو می‌کنند و به چیزی که می‌خواهند می‌رسند و روز به روز هم به تعداد این کاربران اضافه می‌شود. حال اهمیت سئو این‌جا مشخص می‌شود. تصور کنید شما قصد خرید محصولی یا دریافت خدماتی را دارید و عبارت مورد نظرتان را در گوگل جست‌وجو می‌کنید؛ خیلی کم پیش می‌آید که تا صفحه سوم و چهارم پیش بروید و اغلب سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که همان صفحه اول و دوم هستند را انتخاب می‌کنید. از این موضوع نتیجه می‌گیریم که اگر سایت ما صفحه سوم و چهارم باشد به ندرت کسی سراغ ما می‌آید.

سئو فرآیندی است که به گوگل کمک می‌کند تا سایت شما را شناسایی کند، زمینه فعالیت شما را بفهمد و بر اساس کلمات کلیدی مرتبط و دیگر موارد موثر، سایت و بلاگ شما را در صدر نتایج جست‌وجو نمایش دهد. در حقیقت سئو کاری می‌کند که سایت شما بیش‌تر دیده شود. ضمن این که نرخ تبدیل بازدید‌کننده به مشتری و هزینه سئو در مقایسه با همه روش‎های دیگر پایین‌تر است.

نیاز موتورهای جست‌وجو به سئو

همواره تلاش بر این است که نتایج بهتری از طریق گوگل در اختیار کاربران اینترنتی قرار بگیرد. گوگل موتوری هوشمند است؛ ولی برای دستیابی به نتایج مناسب‌تر و بهتر هنوز هم نیاز به کمک کاربران دارد. این موضوع نیاز به سئو سایت را ایجاد می‌کند. سئوی اشتباه و عدم شناخت دقیق الگوریتم‌های گوگل می‌تواندمحتوای خوب شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش شما را هدر دهد و از آن طرف رقبای‌تان با محتوایی ضعیف، بازدید و محبوبیت بیشتری نسبت به شما داشته باشند.

سئو کلاه سفید vs سئو کلاه سیاه

سئوی کلاه سفید بهترین و مناسب‌ترین روش سئو است و در واقع به‌کارگیری تکنیک‌هایی است که از قوانین موتورهای جست‌وجو پیروی می‌کنند و باعث می‌شوند رتبه سایت به‌طور طبیعی در صفحه نتایج گوگل بهبود یابد و بالا بیاید. تمرکز اصلی سئو کلاه سفید، ارائه محتوایی ارزشمند به کاربران است. مقابل سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه قرار دارد. سئو کلاه سیاه استفاده از تکنیک‌هایی است که سعی در فریب موتورهای جست‌وجو دارند و به رضایت بازدیدکنندگان نیز اهمیت نمی‌دهند. شاید با استفاده از سئو کلاه سیاه برای مدتی هم رتبه سایت شما بهبود یابد؛ اما با خطر پنالتی شدن و خارج شدن از لیست نتایج جست‌وجو مواجه خواهید شد. گوگل چند وقت یک بار این تکنیک‌های کلاه سیاه را شناسایی کرده و سایت‌هایی که از این روش استفاده کرده‌اند را تنبیه می‌کند.

سئو کلاه خاکستری

گاهی بعضی از سئوکارها تعدادی حساب جعلی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند و از این صفحات به سایت خود لینک می‌دهند. این کار از نظر گوگل درست نیست؛ اما هنوز همه موارد را نمی‌تواند تشخیص بدهد و شما را جریمه کند.

سئوی کلاه خاکستری به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که قانونی و درست نیست و اگر گوگل متوجه آن‌ها بشود شما را جریمه می‌کند؛ اما اغلب طوری اجرا می‌شوند که گوگل متوجه نشود. به بیان دیگر سئوی کلاه خاکستری شباهت‌هایی به سئوی کلاه سیاه دارد؛ اما نسبت به آن خطر کمتری دارد. پیشنهاد ما این است تا وقتی در زمینه سئو تازه‌کارید و با ساختار گوگل و الگوریتم‌های آن آشنایی کامل ندارید، ریسک نکنید و این روش را به کار نگیرید. در کل چه حرفه‌ای باشید چه تازه‌کار، باید بدانید که شما با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری به نوعی در لبه آتش و پرتگاه راه می‌روید.

سئو داخلی سایت یا On-Page SEO

به طور کل کارهایی که برای سئو و در راستای بهینه‌سازی سایت انجام می‌شود را می‌توان به دو دسته کارهای داخل سایت و کارهای بیرون سایت تقسیم کرد. منظور از سئوی داخلی، بهینه‌سازی صفحات داخلی سایت برای موتورهای جست‌وجو است تا به جایگاه بالایی در گوگل برسیم و ترافیک سایت ما افزایش یابد. بهینه‌سازی آدرس تمام صفحات سایت، استفاده از کلمات کلیدی مناسب، بهینه‌سازی عنوان سئو، رعایت ساختار نوشتاری، رعایت چگالی کلمه کلیدی، لینک‌سازی داخل سایت، بهینه‌سازی تصاویر و … فعالیت‌هایی است که در راستای سئو داخلی سایت انجام می‌گیرد. در این مطلب فقط این موارد را به طور مختصر نام بردیم تا در مطالب بعدی به طور مفصل آن‌ها را برایتان شرح دهیم.

سئو خارجی سایت یا Off-Page SEO

منظور از سئو خارجی فعالیت‌هایی است که در بیرون از سایت خود (مثلا سایت‌های دیگر و شبکه‌های اجتماعی) انجام می‌دهیم تا در نتایج گوگل جایگاه بهتری کسب کنیم. به عبارتی سئو خارجی مکمل سئو داخلی سایت است. استفاده از لینک سازی خارجی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی (برای مثال قرار دادن مطالب سایت‌تان در لینکدین) و جلب اعتماد گوگل با تولید محتوای منظم و مفید از جمله فعالیت‌هایی است که در این راستا می‌توان انجام داد.

نتیجه‌گیری

شاید فکر کنید آشنایی با سئو، مختص برنامه‌نویسان و طراحان سایت است؛ اما با توجه به توسعه الگوریتم‌های جست‌وجو و هوشمندتر شدن موتورهای جست‌وجو، همه کسانی که مستقیم و غیرمستقیم در وب‌سایت یک کسب و کار نقشی ایفا می‌کنند، لازم است با اصول و مبانی و منطق سئو آشنا باشند وبدانند سئو چیست.