چطور یک کمپین تبلیغاتی موفق داشته باشیم؟

امروزه زندگی ما غرق در تبلیغات شده و از همین رو قطعا بارها عبارت کمپین تبلیغاتی را شنیده‌اید؛ اصلا شنیدن هیچ، با آن زندگی کرده‌اید. همین که صبح از خواب بیدار می‌شویم وتا اینستاگرام را باز می‌کنیم از در و دیوارش تبلیغ سرریز می‌کند، جلوی تلویزیون وقتی مشغول خوردن صبحانه هستیم تبلیغ ماست لاکتیویا را می‌بینیم و در حال رفتن به محل کار در اتوبان بیلبورد تبلیغاتی شرکت‌های مختلف به چشممان می‌خورد؛ یعنی زندگی ما با تبلیغات عجین شده است. کمپین تبلیغاتی متشکل از چند نوع فعالیت تبلیغاتی مختلف است که حول یک پیام متمرکز شده‌اند وهدف کمپین رساندن پیام تبلیغاتی شما به مخاطبان هدف است. هدف ممکن است افزایش فروش یک محصول خاص، معرفی محصولی جدید و یا برندسازی و افزایش آگاهی مخاطبان از برند و کسب‌وکاری جدید باشد.

به هر حال هدف هر چه باشد برای به موفقیت رساندن کمپین تبلیغاتی باید نکاتی را بدانید. در ادامه چند تکنیک برای موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی را برایتان توضیح داده‌ایم تا با دانستن آن‌ها بتوانید یک کمپین تبلیغاتی موفق و به‌یادماندنی را راه‌اندازی کنید.

1) بازار هدف را بشناسید

قسمتی از موفقیت کمپین تبلیغاتی شما در گروی این است که بازار هدف را بشناسید. شما باید در گام اول بازار و مخاطب هدف خود را به خوبی بشناسید تا رسیدن به اهدافتان به سادگی میسر شود. دانستن اطلاعاتی از مخاطبان هدف مانند سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، سطح تحصیلات، علایق و سرگرمی‌ها می‌تواند در تعیین استراتژی کمپین تبلیغاتی به شما بسیار کمک کند.

2) تم یکسان در نظر بگیرید

در طراحی کمپین تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید تصمیم‌گیری درمورد تم است. رنگ قالب، گرافیک مورد استفاده، نوع موسیقی و صدای گوینده، لحن برند و… مواردی است که باید در تمام تبلیغات یکسان یا بهتراست بگوییم تقریبا شبیه به هم باشد. این‌ها نکاتی هستند که باید از قبل و با توجه به هدف و پیام تبلیغ و متناسب با استراتژی بازاریابی و برند، مورد بررسی قرار بگیرند و مشخص شوند.

منظورمان به تکرار افتادن نیست؛ بگذارید با یک مثال موضوع را شفاف‌تر کنیم. تبلیغات همراه اول و ایرانسل را به یادتان بیاورید؛ تقریبا در تمام تبلیغات ایرانسل رنگ زرد و در تمام تبلیغات همراه اول رنگ و زمینه آبی وجود دارد. به این طریق می‌توانید با به‌کارگیری یک تم یکسان در کمپین تبلیغاتی خودتان، نظر مخاطبان را جلب کنید و اثربخشی آن را افزایش دهید.

3) با تبلیغ نویسی موثر، کمپین ماندگار خلق کنید

پیام تبلیغاتی خوب می‌تواند ناجی کمپین تبلیغاتی شما باشد و تا مدت‌ها نقل محافل شود. اگر بخشی از کمپین شما نیاز به یک متن یا دکلمه دارد، باید این کار را به اهلش یعنی کپی‌رایتر شرکت خودتان بسپارید و یا اگر چنین شخصی را ندارید، برون‌سپاری کنید. در واقع کپی‌رایتر می‌تواند با نوشتن متن مناسب، پیام کمپین را به سادگی به مخاطبان برساند، نکات مهم را در ذهنشان برجسته کند و کاری کند که مخاطبان شما توجهشان حسابی جلب شود و درباره این پیام با یکدیگر صحبت کنند؛ به این ترتیب کمپین تبلیغاتی شما حتی ممکن است تا سال‌ها بعد هم در ذهن مخاطبان بماند و جملاتش را تکرار کنند. تبلیغات بیمه بازار را یادتان بیاورید؛ نمونه بارز یک تبلیغ‌نویسی موثر است.

4) اصل صداقت را فراموش نکنید

شاید تا همین چند سال پیش با به کار بردن جملات و عبارات اغراق‌آمیز یا حتی با کمی چاشنی دروغ می‌توانستید فروش یک محصول را چند برابر کنید؛ اما متاسفانه یا خوش‌بختانه امروز دیگر از آن خبرها نیست. این روزها کافیست کوچک‌ترین دروغ و اغراقی درباره یکی از محصولات و خدمات خود به کار ببرید؛ آن وقت است که مشتری‌ها متوجه آن می‌شوند و باید منتظر پیام‌های تند و تیز و نامناسب آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی باشید. در این صورت حتی به راه افتادن کمپینی منفی علیه برند شما هم چیز بعیدی نخواهد بود. بهتر است با صداقت نداشتن همه چیز را بر علیه خود نکنید.

5) به تکرار نیفتید

بعضی از تبلیغات هنوز که هنوز است بعد از سال‌ها همچنان در ذهن ما مانده‌اند و گاهی ناخودآگاه جملاتش را تکرار می‌کنیم. مثلا تبلیغات خلاقانه برنج محسن یا رب تبرک که حمیییییید معروفش بعید است هیچ‌وقت از حافظه‌مان پاک شود؛ اما همین تبلیغات خوب اگر بیش از حد تکرار می‌شدند، مخاطبان قطعا آن را پس می‌زدند. طراحان این کمپین‌های تبلیغاتی می‌دانستند که تکرار مداوم یک سوژه می‌تواند بازخوردهای منفی از سمت مخاطبان به همراه داشته باشد. بهترین کار این است که اگر سوژه خوب و خلاقانه‌ای دارید در مدت زمان مناسب از آن استفاده کنید و بعد از آن سراغ محتواهای جدیدتر و سوژه‌های دیگری بروید. حواستان باشد که تبلیغات شما به سمت کلیشه‌ای و تکراری شدن نرود.

کلام آخر هم این که اگر کمپین تبلیغاتی شما موفقیت‌آمیز باشد بعد از کمپین شما با افزایش ناگهانی مخاطبان مواجه خواهید شد؛ باید قبل از اجرای کمپین به این موضوع فکر کرده و زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم آورید. مثلا این که محتوای مناسب برای شبکه‌های اجتماعی خود تولید کنید و متناسب با نیازتان استراتژی محتوایی کسب‌وکارتان را تغییر دهید؛ پاسخ‌گوی مشتری‌ها و مخاطبان شبکه‌های اجتماعی و سایت خود باشید و حواستان باشد که وب‌سایت شما به خاطر درخواست‌های زیاد کاربران دچار اختلال نباشد. اگر به این موارد توجه نکنید، چیزی جز کاهش اعتبار نصیب مجموعه شما نمی‌شود و تمام هزینه‌ای که کرده‌اید به باد می‌رود.