چند ایده برای ساخت پادکست

پادکست فارسی

اگر تعارف با خودمان و شما را کنار بگذاریم باید اعتراف کنیم که این روزها آدم‌ها خیلی حوصله خواندن متن طولانی را ندارند؛ ولی اگر همان محتوا را در قالب پادکستی مثلا 10 دقیقه‌ای تحویل‌شان بدهید استقبال بهتری می‌کنند و شما هم راحت‌تر می‌توانید جذب مخاطب کنید وپیام خود را به گوش مخاطبان برسانید. گاهی یک ‏محتوای صوتی می‌تواند خیلی بهتر از یک محتوای متنی کسب‌وکار شما را معرفی کند و اطلاعات مورد نیاز را به مخاطبان و مشتری‌ها انتقال دهد. اگرقصد ساخت پادکست دارید و نمی‌دانید چه باید بکنید، در ادامه ایده‌هایی برای ساخت پادکست را با شما در میان گذاشته‌ایم و مسیر را برایتان ترسیم کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

  • هدف شما از تولید پادکست چیست؟

اگر می‌خواهید مسیر درستی را برای ساخت پادکست طی کنید، قبل از هر چیز باید هدف خود را مشخص کنید. هدف شما ممکن است فروش محصولات سایت خود، شناساندن کسب‌وکار به مشتریان، معرفی خود به عنوان خبره و کارشناس در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید، پیدا کردن اسپانسر، جذب ترافیک بیش‌تر به سایت و وبلاگ و بهبود سئو باشد. بعد از این که هدف خود را  با تمرکز به آن بچسبید. بدین طریق می‌توانید مخاطبان وفاداری پیدا کنید.

ساخت پادکست
  • دوباره از محتوای قبلی استفاده کنید

شاید قبلا محتوای اثربخش و خوبی تولید کرده باشید؛ ولی آن‌قدر که انتظارش را داشته‌اید دیده نشده باشد و به دنبال راهی باشید که محتوای مورد نظر شما مورد توجه قرار بگیرد. در این مواقع می‌توانید از مطالب قدیمی خود دوباره استفاده و محتوای متنی را به محتوای صوتی تبدیل کنید.  تولید پادکست یک فرصت عالی برای انجام این کار است. مخاطبانی هستند که شنیدن را به خواندن ترجیح می‌دهند، این بهترین فرصت برای برقراری ارتباط با آن‌هاست. البته یک پیشنهاد دیگر هم برای شما داریم و آن هم این است که مطالب قدیمی را بازنویسی کرده و در صورت امکان چاشنی طنز به آن‌ها اضافه کنید. محتوای طنز همیشه جزء پرطرفدارترین محتواها بوده و اغلب خیلی بیش‌تر به اشتراک گذاشته می‌شود.

  • یعنی قسمت بعدش چی میشه؟

چرا سریال‌ها را دنبال می‌کنیم؟ خیلی مواقع به خودمان می‌آییم ومی‌بینیم سریالی با محتوای نه چندان قوی و حتی ضعیف را مدت‌هاست دنبال می‌کنیم؛ نه این که لزوما دوستش داشته باشیم، کنجکاویم بدانیم قسمت بعد و قسمت‌های بعد و در نهایت آخرش چه می‌شود و در دامش می‌افتیم. به همین طریق شما می‌توانید درباره موضوعات مختلف (مثلا مطالب آموزشی یا مواردی مربوط به کسب‌وکار خود) پادکست‌های سریالی تولید و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را همراه خود کنید.

  • موضوع پادکست را از مخاطبان خود بخواهید

از مخاطبان خود نظرخواهی کنید و بپرسید که دوست دارند درباره چه موضوعاتی پادکست تولید کنید. برای مثال می‌توانید نظرسنجی انجام دهید و چند موضوع پیشنهادی خود را لیست کنید تا مخاطبان از بین آن‌ها انتخاب کنند یا در یک پست از آن‌ها بخواهید پیشنهادات خود را درباره موضوع  پادکست به شما بگویند و به نوعی آن‌ها به شما ساخت پادکست در رابطه با محتواهای مورد علاقه‌شان را سفارش بدهند.

  • اپیزود مهمان را فراموش نکنید

یک ایده جالب دیگر برای کسی که قصد ساخت پادکست دارد این است که در کنار دیگر پادکست‌های خود، گاهی هم اپیزود مهمان بسازید. از کارشناسان و افراد معروف وموفق صنعت وحوزه کاری خود و اشخاصی که داستان زندگی و کاری آن‌ها جالب، انگیزه‌بخش و آموزنده است دعوت کرده و با آن‌ها مصاحبه کنید. این پادکست می‌تواند صوتی و یا صوتی-تصویری باشد  یکی از  نکات مثبتی که اپیزود مهمان می‌تواند برایتان داشته باشد این است که آن مهمان نیز به نوعی از پادکست تولیدی شما برای شناساندن بیش‌ترخود و کسب‌وکارش به مخاطبانش استفاده می‌کند ( مثلا پادکست را برای دیگران ارسال کرده یا آن را در شبکه‌های اجتماعی خود بازنشر می‌کند.) و به این طریق هم برای خودش تبلیغ کرده و هم تبلیغ شما را می‌کند. یک تیر و دو نشان!

تمام این نکات باید در کنار هم رعایت شوند تا بتوانید بهترین پادکست‌ها را تولید کنید و مخاطبان شما خیلی بیش‌تر از قبل جذب محتوا ودر نتیجه کسب‌وکارتان بشوند.