پادکست و مزایای آن برای کسب و کارها

مزایای پادکست

پادکست شیوه‌ای برای تولید محتوا به فرم صوتی یا حتی گاهی صوتی-تصویری است. در واقع پادکست یک‌جور رادیوی اینترنتی است که می‌شود آن را بر روی پخش‌کننده‌های موسیقی دیجیتال، تلفن همراه یا کامپیوتر گوش کرد. در سال‌های اخیر به‌خصوص یکی دو سال اخیر، گوش دادن به پادکست حسابی رونق گرفته و افراد در اوقات فراغت خود، مثلا زمانی که در مترو و در حال رفتن به محل کار هستند، شب قبل از خواب، زمان‌های استراحت بین کار و خلاصه هر فرصتی که پیدا کنند به پادکست‌های محبوب خود گوش می‌دهند تا اطلاعات خود را در حوزه مورد نظرشان بالا ببرند. در واقع گوش دادن به پادکست برای خیلی از ما به نوعی به عادتی روزمره تبدیل شده که از طریق آن هم یاد می‌گیریم و هم تفریح می‌کنیم و لذت می‌بریم.

تولید پادکست برای کسب و کارها

در راستای محبوبیت پادکست‌ها و با رونق گرفتن این موضوع، بهتر است که شما هم اگر تا به حال اقدام نکرده‌اید، اکنون به فکر ساخت پادکست متناسب با کسب و کار خود باشید. با گذشت زمان، نیازها و روش‌های برآوردن آن‌ها به طور مداوم تغییر می‌کند و امروزه ساخت پادکست روشی راحت، صمیمانه و موثر برای تولید و انتقال محتوا و ارتباط با مشتریان محسوب می‌شود. با پادکست می‌توانید صدا، خلاقیت، دانش و تمام آن‌چه که در فکرتان می‌گذرد را به روشی موثر انتقال دهید. محدودیتی هم برای شما وجود ندارد؛ در هر حوزه‌ای که مشغول به کار هستید می‌توانید پادکست تولید کنید. ضمن این که با در دسترس بودن گوشی‌های هوشمند برای همه و وجود نرم‌افزارها و برنامه‌های مختلف برای تولید پادکست، به راحتی و با کمی وقت گذاشتن می‌توانید این کار را انجام دهید.

مزایای تولید پادکست

اما چرا تولید محتوای صوتی مهم است؟ در ادامه به مزایای تولید پادکست برای کسب و کارها می‌پردازیم.

  • برقراری ارتباط آسان‌تر و اثربخشی بیش‌تر

این روزها که افراد توسط رسانه‌های مختلف بمباران اطلاعاتی می‌شوند و دیگر خیلی از آن‌ها حوصله خواندن متن‌های طولانی را ندارند (البته بخواهیم صادق باشیم آدم‌ها در موارد زیادی حتی حوصله خواندن متن‌های کوتاه را هم ندارند)؛ تولید پادکست و محتوای صوتی راهی آسان‌تر برای برقراری ارتباط با مخاطب است. افراد راحت‌تر با مطالب ارائه شده در پادکست ارتباط برقرار می‌کنند و به این طریق اثربخشی محتوای تولیدی شما بیشتر خواهد شد. ضمن این که زمانی که مخاطب صدای گوینده را می‌شنود، ارتباط قوی‌تری نسبت به زمانی که اطلاعات را به صورت متنی می‌خواند، ایجاد می‌شود. صدا یک نوع ارتباطی با مخاطب ایجاد می‌کند که یک نوشته مکتوب لزوما نمی‌تواند آن را ایجاد کند.

  • افزایش مخاطبان و مشتریان

پادکست‌ها می‌توانند منجر به جذب مشتری بیشتر برای کسب و کار شما شوند. افراد با گوش دادن به پادکست‌های تولید شده توسط شما به مرور به آن‌ها عادت می‌کنند و حتی اگر راضی باشند و آن را دوست داشته باشند به دوستان خود نیز توصیه و معرفی می‌کنند؛ به این طریق با گذر زمان مخاطبان و مشتری‌های شما بیش‌تر می‌شود. یک پادکست خوب، دانش و مهارت شما را نمایان می‌سازد و می‌تواند مشتریان بسیاری را جذب کسب و کار شما کند.

  • معرفی برند و کسب و کار

با محتوای صوتی مناسب خیلی زود و راحت می‌توانید توجه شنوندگان را به کسب و کارتان جلب و برند خود را معرفی کنید. افراد محتوای صوتی را دوست دارند چون که می‌توانند در حین انجام کارهای دیگر به پادکست هم گوش کنند. با ساخت پادکست ارتباط خود را با مشتریان حفظ و محصول و یا خدمات‌تان را در ذهن آن‌ها ثبت کنید. تولید منظم محتوا به صورت پادکست کمک می‌کند تا برند شما شناخته شده و توسعه یابد. در واقع پادکست به عنوان نوعی تبلیغات برای برند شما عمل می‌کند.

پادکست چیست
  • کمک به بهبود سئو

آیا می‌دانستید پادکست و محتوای صوتی می‌تواند به بهبود سئو کمک کند؟ وقتی مخاطبان پادکست شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و آن را برای دوستان و آشنایان خود می‌فرستند، در واقع آن‌ها سیگنال‌ها را به موتورهای جست‌وجو می‌فرستند که به رتبه و بهبود سئو کمک می‌کند. در ضمن وجود پادکست‌های مختلف راه بسیار خوبی برای جذب بازدیدکنندگان و افزایش ترافیک سایت و وبلاگ شماست. وقتی به طور منظم محتوای صوتی خوب و مناسبی تولید کنید، مخاطبان برای شنیدن پادکست‌ها دائم به سایت و وبلاگ شما سر می‌زنند و ترافیک بیشتری دریافت می‌شود.

  • به اشتراک‌گذاری تجربیات

مخاطبان کسب‌وکاری را دوست دارند و به آن اعتماد می‌کنند که صنعت خود را بشناسد و بتواند اطلاعات مربوطه را به‌صورت منظم و دقیق انتقال دهد. بنابراین، تولید پادکست به ایجاد اعتبار نیز کمک خواهد کرد. پادکست بستری مناسب را فراهم می‌کند تا تجربیات‌تان را در حوزه تخصصی خود به اشتراک بگذارید. به این ترتیب به عنوان یک قدرت در حوزه خود شناخته می‌شوید.

  • راحت و ارزان بودن تولید پادکست

زمان و هزینه عواملی مهم و تاثیرگذار در موفقیت کسب و کارها شما هستند؛ بنابراین باید روش‌هایی را انتخاب کنید که با صرف هزینه‌ای معقول و زمان کمتر به نتیجه برسید. برای ساخت پادکست به تجهیزات زیادی نیاز ندارید (میکروفون مناسب و هدفون خوب مهم‌ترین ابزار برای شماست) و در کوتاهترین زمان ممکن می‌توانید پادکست را تولید و ادیت کرده و در سایت، وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی آپلود کنید. اما برای مثال برای تولید محتوای ویدیویی تا رسیدن به خروجی، اغلب باید زمان و هزینه بیش‌تری صرف کنید.

پادکست
  • دسترسی راحت

به سادگی می‌توانید فایل‌های صوتی و پادکست‌های مورد نظر خود را در گوشی، تبلت و… دانلود کرده و در فرصت و موقعیتی مناسب به آن‌ها گوش دهید. خوبی پادکست این است که در هر زمان و هر مکانی که بخواهید به راحتی می‌توانید به آن گوش دهید. این ویژگی پادکست، برقراری ارتباط با مشتریان را بسیار آسان‌تر کرده است.

آیا می‌دانستید؟

22 درصد افراد حین رانندگی به پادکست گوش می‌دهند.

شنوندگان پادکست به‌طور متوسط به 7 پادکست مختلف در طول هفته گوش می‌دهند.

19 درصد از شنوندگان پادکست با دور تند به پادکست گوش می‌دهند.

شنوندگان پادکست در شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر از دیگران هستند.

69 درصد افراد می‌گویند که تبلیغات پادکست به آن‌ها در آگاهی یافتن از محصولات و خدمات جدید کمک کرده است.

و…